„Pół roku zamknięte w puszce”

Solarygrafia jest specyficzną techniką w fotografii, dającą szerokie pole do popisu zarówno podczas wyboru kadru jak i konstruowaniu kamery otworkowej. Pozwala spojrzeć na zwykły kadr z zupełnie innej perspektywy. Towarzyszy jej pewien dreszczyk emocji i element nieprzewidywalności, o czym mogli przekonać się gimnazjaliści naszej szkoły.

Uczniowie z klasy 3 zainstalowali na boisku szkolnym kamerę otworkową (metalowa puszka). Podczas sześciu miesięcy naświetlania, kamera z czarno-białym papierem fotograficznym zarejestrowała obraz budynku szkolnego z widoczną wędrówką Słońca po nieboskłonie. Tak powstały obraz negatywowy został odwrócony na pozytywowy w programie graficznym.

Niestety mniej szczęścia mieli uczniowie z klasy 2, gdyż kamera przez nich zainstalowana, w niewyjaśnionych okolicznościach zniknęła ze słupa. Trudno wytłumaczyć zniknięcie metalowej puszki, być może przyczyniły się do tego niesprzyjające warunki atmosferyczne lub ciekawość zwierzęca czy ludzka, jednakże jest czymś zupełnie naturalnym i zdarza się często, że pozostawione na wiele miesięcy kamery otworkowe znikają w tajemniczych okolicznościach.